Toulání

Stránky Věry Tydlitátové pro religionistiku, judaismus a Izrael

Livjatan

O logice terorismu

Článek převzatý z The Jerusalem Post
14.07.2005

Po teroristických atentátech v Londýně se znovu začalo hovořit o kořenech terorismu. Avšak málokteré sdělovací prostředky věnují pozornost účinnosti teroristických metod. 
Není pochyb o tom, že atentáty povzbuzují atentátníky k dalším akcím a že jsou účinné. Příklad z Izraele tomuto závěru na první pohled protiřečí. Avšak jenom na první pohled. Palestinci byli nejblíže vlastnímu státu v roce 2000, kdy jim Izrael nabídl stát na 97 procentech západního břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Hlavním městem měl být východní Jeruzalém. Palestinci nabídku odmítli a téhož roku zahájili protiizraelské povstání, takže stát dodnes nemají a Izrael obsadil znovu území, které opustil v roce 1995. Terorismus tedy zdánlivě ničeho nedosáhl. Totéž se dá říci o atentátech na USA z roku 2001. Al-Káida, která se k nim přihlásila, tehdy tvrdila, že jsou pro ni nepřijatelné americké jednotky v kolébce islámu, Saúdské Arábii. Nejen, že tam američtí vojáci jsou dodnes, ale jsou od té doby také v Afghánistánu a Iráku. Terorismus opět neuspěl - zdánlivě. 

Kdo však zná skutečné cíle teroristů a analyzuje minulých pět let, dojde k opačnému výsledku. Mezi Palestinci to byl hlavně radikální Hamas, kdo se nikdy netajil tím, že mu jde o zničení Izraele. Palestinská veřejnost si povětšinou přála palestinský stát na dnešních autonomních územích. Z průzkumu ústavu Pew Research Center z roku 2003 však vyplynulo, že 80 procent Palestinců je přesvědčeno, že svých práv nemohou dosáhnout, dokud bude existovat Izrael. Předpokladem zničení Izraele je zpochybnit jeho legitimitu na mezinárodním poli, a to se teroristům podařilo. Na Západě se poprvé od založení židovského státu může debatovat o tom, zda má Izrael právo na existenci. V průzkum z roku 2003 59 procent Evropanů označilo Izrael za největší ohrožení světového míru. Kdo ničí hrozbu celého světa, nebude kritizován jako ten, kdo chce zničit malý národ. Občané Západu nezměnili názor na Izrael navzdory teroristickým útokům, ale kvůli nim. Izrael přestal být obětí a stal se příčinou násilí. Tatáž logika je použitelná i v případě USA. Amerika byla považována za oběť krátce po zářijových atentátech, avšak brzo po nich se veřejné mínění obrátilo proti ní. Průzkumy nyní řadí USA v žebříčku světových hrozeb na druhé místo za Izrael. I Britové hodnotí utlačovatelskou Čínu příznivěji než USA. Tento posun veřejného mínění se neodehrál navzdory útokům na USA, ale je jejich důsledkem. Evropané říkají, že americké vojenské akce v Afghánistánu a Iráku terorismus podněcují. Fakt, že invazi předcházely zářijové atentáty na USA, je zapomenut. Al-Káida je blíž ke splnění svého konečného cíle - zajistit globální převahu muslimů. Rozdělený Západ obviňující se navzájem a zpochybňující nejsilnější ve svých řadách místo toho, aby se spojil proti skutečnému nepříteli, jí k tomu pomáhá. 

Krátce po londýnských atentátech politici i novináři začali z útoků vinit britskou "provokativní" aktivitu v Iráku. I premiér Tony Blair řekl, že je třeba hledat příčinu potíží muslimského světa. Úspěch teroristů není výhradně nehmotný. V případě Španělska vynesl po madridských atentátech k moci tamní socialisty a dosáhl stažení Španělů z Iráku. 

Dalším hmatatelným výsledkem bude stažení Izraelců z pásma Gazy, aniž za to Izrael od Palestinců cokoli získá. 72 procent Palestinců interpretuje odchod židovských osadníků z pásma jako vítězství teroristických útoků. Terorismus neukončí žádná dohoda. Příkladem je libanonský Hizballáh, který bojuje na izraelsko-libanonské hranici i po stažení Izraelců z Libanonu v roce 2000. Nové záminky se vždy najdou, v případě Hizballáhu jsou to pohraniční farmy Šibáa, kde boje neustaly. Hizballáh odmítá uznat mezinárodní hranici na severu Izraele, a Evropská unie ho přesto nepovažuje za teroristickou organizaci. O farmách Šibáa se píše jako o sporném území, ačkoli OSN je nepovažuje za libanonské. 

Pohnutky jednotlivých teroristů mohou být iracionální, avšak pohnutky teroristických vůdců iracionální nejsou: Útoky chladnokrevně plánují tak, aby jimi dosáhli stanovených cílů. A budou jich dosahovat, dokud svět na atentáty nepřestane reagovat obviňováním obětí a hledáním potíží, kvůli nimž teroristé útočí.
Poslední komentáře
16.04.2018 10:33:20: Strašně ráda si procházím katalog kosmetiky. Nakupuju na www.tiande-registrace.cz a www.kosmetika-pa...
07.09.2016 11:50:54: www.dedra-katalogy.cz registrace zdarma, katalog Dedra.cz Dedra
15.08.2016 20:07:25: www.dedra-katalogy.cz Dedra aktuální katalog, slevy, registrace, Připojte se zdarma. Dedra
04.08.2016 12:13:13: www.oricosmetics.cz Oriflame CZ www.krasa365.cz Oriflame CZ www.vonavaprace.cz Oriflame CZ
 
"It´s a dangerous business, Frodo, going out of your door." J.R.R.Tolkien