Toulání

Stránky Věry Tydlitátové pro religionistiku, judaismus a Izrael

Livjatan

Kam kráčíš Palestino?

Komentář studenta KBS FF ZČU
Autor: Persi

Nedávné volby v Palestinských autonomních územích byly pro mnohé z nás překvapením. Média, ještě několik hodin před oficiálním zveřejněním výsledků nepochybovala o jednoznačném vítězství hnutí Fatah. Jaké bylo překvapení celého světa, když se zjistilo, že skutečným vítězem se na celé čáře stalo hnutí Hamás.

Hamás je známý především tím, že ve svých stanovách nepočítá s možností za níž by byla možná existence státu Izrael. Po celém světě je toto sunnitské hnutí známo také tím, že velmi hbitě přijalo a do své ideologie začlenilo sebevražedné atentáty (idea sebevražedných atentátů je patrně šíitského původu a na půdu Izraele/Palestiny se dostala skrze šíitský Hizballáh). Již méně známou skutečností je sociální a humanitární činnost této organizace. Není mým cílem vyzdvihovat některou ze stran konfliktu, zmínkou o sociální činnosti Hizballáhu upozorňuji na jeden z důležitých faktů, který této organizace zajistil současný úspěch a navíc potvrdil vysokou efektivitu islamizace společnosti zezdola.

Co vlastně stálo za překvapivým vítězstvím této radikální organizace? Domnívám se, že důvodů je několik:

1.       Důležitým aspektem mohl být fakt, že se hnutí Fatah v průběhu svého působení téměř dokonale zdiskreditovalo. Neefektivnost, rozhádanost, ztráta kontroly nad odštěpenými frakcemi, ale také tunelování a korupce - to všechno bylo příčinou frustrace palestinského voliče. Je veřejným tajemství, že si Jásir Arafat převedl na své účty několik stovek miliónů euro, původně určených na sociální projekty, výstavbu a rozvoj infrastruktury v Palestinských autonomních územích.

2.     Pokud jde o vztah k Izraeli. Hnutí Fatah sice učinilo několik vstřícných kroků na cestě k mírovému vyrovnání se židovským státem, avšak skutečné činy se lišily od politických proklamací a palestinská samospráva pod vedením tohoto hnutí se ukázala jako naprosto neschopná sjednotit Palestinu a zastavit válečné akty teroristů, které jen přinášely neméně kruté odvety ze strany Izraele a ve finále závažně poškozovaly Palestinskou společnost. O neschopnosti Palestinské samosprávy ochránit své vlastní občany před útoky radikálů ani nemluvě.

3.     Dva výše uvedené důvody tak mohly logicky ústit k efektu, který známe i z evropského prostředí. Stačí si vzpomenout na Francii či Rakousko před několika lety, nebo se v dnešních dnech podívat na narůstající vliv radikálních uskupení (zejména KSČM, či nacionalistických stran) v České Republice. Volič, otrávený neefektivitou a zatuchlostí stávajícího establishmentu dává přednost uskupením, která slibují razantní a „efektivní“ řešení a nechává se snadno strhnout populistickou rétorikou. Hamás je pro nás značně matoucí tím, že kromě svých zločineckých aktivit má i aktivity humanitární. Tato organizace má v očích palestinské veřejnosti značný kredit, právě díky její sociální a humanitární činnosti (nemocnice, školy, fondy pro pozůstalé) Hamás tak v očích palestinského voliče dokázal, že je schopen jeho zájmy hájit.

Zda je skutečně toto značně kontroversní hnutí schopno hájit zájmy svých občanů, prokáže budoucnost. Tato budoucnost však není možná bez Izraele. Palestinská společnost je unavena válkou stejně jako ta Izraelská. Spíše než skutečné ideové konflikty rozdmýchávají Izraelsko-Palestinský konflikt osobní mocenské zájmy jednotlivých politiků. Po pravdě řečeno: možná, že právě zde je paradoxně naděje pro Palestinu. Vyhrát volby je jedna věc. Udržet se u moci, a udržet naživu svou voličskou základnu je věc druhá. Pokud by Palestina upadla do občanské války, nebo pokud by některé z islámských hnutí překročilo meze Izraelské trpělivosti, přineslo by to zkázu zas a jen do Palestiny. Chce-li se Hamás udržet u moci a chce-li být uznán na mezinárodní úrovni, měl by začít jednat. Nejlepším místem, kde začít s jednáním je kulatý stůl v budově Izraelského ministra.

Jen doufejme, že toto vítězství radikálů na straně Palestinské nepřinese podobnou odezvu na straně Izraelské. Mám určité obavy, aby vítězství Hamásu nezpůsobilo dominový efekt, který by mohl skončit vítězstvím fundamentalistů ve volbách do Knesetu. Izrael přestál již mnoho krizí díky rozvaze a opatrnosti. Lze jen doufat, že podobný styl si osvojí i noví palestinští představitelé. To samé, totiž rozvaha a obezřetnost se však čeká i od nás. Palestinské volby byly volbami demokratickými. Pokud nebude vznesena námitka proti průběhu voleb a volby budou uznány jako platné, pak je uznání jejich platnosti také naší povinností, byť nám to možná není po chuti. Současná situace je velmi závažná a Izrael je opět ve velikém nebezpečí. Je to však také příležitost. Je to příležitost postavit entuziastické hnutí před tvrdou realitu mezinárodní politiky a donutit jej ke konstruktivnímu jednání.

 
Poslední komentáře
17.08.2016 12:59:18: www.dedra-katalogy.cz Dedra aktuální katalog, slevy, registrace, přidej se zdarma, Slevy až 23% Dedr...
 
"It´s a dangerous business, Frodo, going out of your door." J.R.R.Tolkien